DOLAR 5,7509
EURO 6,3890
ALTIN 272,7
BIST 108.955
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 9°C
Yağışlı

2019 Adli tatil ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? İşte adli tatil tarihleri..

2019 Adli tatil ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? arama motorunda yoğun olarak araştırılmaya başladı. Adliye’de işleri olanlar adli tatil 2019’un ne zaman başlayacağını merak ediyor. Adli tatil sürecinde, adliyelerde sadece belirli davalar yapılmaya devam ediyor. Anayasa Mahkemesi ise adli tatil kapsamına girmiyor. 2019 Adli tatil ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? diye merak edenler için yanıtı haberimizde..

2019 Adli tatil ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? İşte adli tatil tarihleri..
18.07.2019
69
A+
A-

2019 Adli tatil ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? merak ediliyor.  Vatandaşlar adli tatil tarihlerini araştırıyor. Yargı mercilerinde bulunan çalışanlar için, temmuz ayı itibariyle izin dönemi olarak bilinen adli tatil döneminin başlamasına çok az bir zaman kaldı. Adil tatil, her yıl aynı tarihler arasında yapılıyor.2019 Adli tatil ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? diye merak edenler için yanıtı haberimizde..

2019 ADLİ TATİL NE ZAMAN BAŞLIYOR, NE ZAMAN BİTİYOR? 

6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda “Adli tatil süresi” başlıklı 102. maddesinde: “Adli tatil, her yıl 20 Temmuz’da başlar, 31 Ağustos’ta sona erer. Yeni adli yıl bir Eylülde başlar.” ifadeleri yer alıyor. Buna göre 2019 adli tatile 2 gün kaldı. 

ADLİ TATİLDE HANGİ DAVALAR GÖRÜLÜR? 

Adli tatilde, ancak aşağıdaki dava ve işler görülür:

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.

f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.

g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.

ğ) Çekişmesiz yargı işleri.

h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler.

(2) Tarafların anlaşması hâlinde veya dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

(3) Adli tatilde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya gönderilmesi işlemleri de yapılır.

(4) Bu madde hükümleri, bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay incelemelerinde de uygulanır.

MADDE 104- (1) Adli tatile tabi olan dava ve işlerde, bu Kanunun tayin ettiği sürelerin bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu süreler ayrıca bir karara gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren bir hafta uzatılmış sayılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.