DOLAR 5,6851
EURO 6,2939
ALTIN 272,1
BIST 103.072
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Trabzon 24°C
Kuvvetli Sağanak

Boztepe ve Çukurçayır’a ulaşımı Kanuni Bulvarı rahatlatacak

Boztepe ve Çukurçayır’a ulaşımı Kanuni Bulvarı rahatlatacak
25.09.2017
211
A+
A-

Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, yapım çalışmalarına devam edilen 23,4 km uzunluğundaki Kanuni Bulvarı’nın Boztepe ve Çukurçayır’a ulaşımda da önemli bir rahatlama sağlayacağını, bunun içinde çok ciddi çalışmaların gerçekleştirileceğini söyledi.

 

Katıldığı televizyon programında Boztepe ve Çukurçayır’a yaşanan ulaşım problemi ve bunun çözümü için gerçekleştirmekte oldukları çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Gümrükçüoğlu, “Büyükşehir olmadan önceki dönemlerden kaynaklanan (belde belediyeleri döneminde); imar planlarına riayetsizlikle birlikte, öngörülen nüfusun çok daha üzerinde nüfusu barındıracak bir yapılaşma maalesef Çukurçayır’da gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda da ulaşımda tıkanıklıkların yaşandığını hepimiz biliyoruz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon’a en büyük desteklerinden birinin Kanuni Bulvarı olduğunu belirten Gümrükçüoğlu, Kanuni Bulvarı’nın Çukurçayır ve Boztepe trafiğine de çözüm üreteceğini belirterek, “Meskûn mahalleri yerleşmiş bir kadim şehir olan Trabzon’umuzun bu mahallelerini yarıp geçerek Trabzon’u bir dantel ağı gibi işleyen yol, her alternatifi yerine getirilmiş şekliyle gerçekleştirilmekte olan Kanuni Bulvarıdır. Biz bunun talepkarı, imar planının, 18 uygulamalarının yapıcısı ve yerleştiricisi, üç şerit gidiş-üç şerit geliş olmasının sıkı takipçisi olmuşuzdur. Kanuni Bulvarı, 23.4 km uzunluğuyla, 22 hemzemin ve köprülü kavşaklarıyla bu engebeli şehirde deniz tarafı ile kara tarafını birbirine bağlayan çok büyük bir çalışmadır. Uygulamacı kuruluşumuza, tensipleriyle şehrimizin önünü açan Sayın Cumhurbaşkanımıza, gerek Ulaştırma Bakanlığı ve gerekse Başbakanlığında desteklerini esirgemeyen Sayın Başbakanımıza, tüm bakanlarımıza, milletvekillerimize, Karayollarımızın Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü ile işçisinden mühendisine kadar tüm çalışanlarına Trabzon halkı adına müteşekkiriz” diye konuştu.

 

“2019-2020 yıllarında hizmete girmesine çalışılan bu yol, Boztepe’ye de Çukurçayır’a da bir çözüm üretmeye çalışıyor” diyerek sözlerine devam eden Gümrükçüoğlu şunları kaydetti; “Peki bu çözüm nasıl olacak? Biz il belediyesi olduğumuz dönemde Atatürk Alanı’ndan yukarı doğru, İran Konsolosluğu istikametinden yukarı gidip Boztepe’ye ulaşan şuan ki yolumuzu (Boztepe yolu) imar planında iki misline çıkarmışız. Bunu imar planlarında iki misline çıkarmakla iş bitmiyor. Bu iki misline çıkan imar planındaki yolun bir tarafının gidiş bir tarafının geliş olmasıyla bairlikte imar planlarına işlemişiz. Yani bu yolun etrafında her hangi bir vatandaşımız evini yıkarsa tekrar bir inşaat yapamayacak olmakla beraber istimlakini beklemektedir ki burası yapılabilsin. Orada muhtemelen en az 250 milyon civarında bir kamulaştırma söz konudur. Biz bunun talepkarıyız. Bunun yapılmasıyla Boztepe Yolu Trabzon’a kazandırılmış olacaktır”

 

“Ama ondan öncede Kanuni Bulvarı diye bahsettiğimiz, Çukurçayır’a da bir çözüm üretmesi için projesi üzerinde çok büyük önerilerde bulunduğumuz ve Bakanlarımızın da yerine getirdiği Kanuni Bulvarının getireceği çözüm ise şudur: Şuanda Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) bölge binası olarak olan eski doğum hastanesinin bulunduğu alandaki lokalizasyonun hemen batısında bir Kanuni Bulvarı kavşağı oluşmakta, bu kavşaktan sonra ana yol Gözaçan Camisi istikametinden gidip, Gözaçan Camisi’nin de yıkılması sonrasında Esentepe (Arafilboyu) Boztepe Tüneli’ne (Kanuni Bulvarı’nın Boztepe Tüneli) girmektedir. Orada bırakalım Boztepe Tüneli’ne giren yolu, bu tarafta Yenicuma’da eski Doğum Hastanesinin (SGK binası) olduğu yerdeki kavşaktan bir çapraz kol vererek Kemik Hastalıkları Hastanesine ulaşan bir yan yol oluşturmaktadır. Bu yan yol oluştuğunda Kemik Hastalıkları Hastanesinin önündeki bir kavşaktan trafiğin yüklenmesine önemli bir yardım olarak görülmektedir. Demin bıraktığımız Boztepe Tüneli geçildikten sonra ise, yani Hayali Garajı’nın üst tarafına doğru geldiğimizde, orada da bir büyük kavşak oluşturulmakta, o kavşaktan da Çukurçayır’a bir iniş çıkış yolu yapmaktadır. Böylece Kanuni Bulvarı, Boztepe Tünelini geçtikten sonra düzenlenen kavşakla Çukurçayır’a da bir soluk alma imkânını oluşturmaktadır. Az önce söylediğim İran Konsolosluğundan yukarı çıkan yolunun da istimlâkinin gerçekleşmesi ile inşallah Çukurçayır’daki insanlarımızın daha bir soluk alacak ulaşıma erişmesi mümkün olacaktır.” ifadelerini kullandı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.